Dla kogo jest ta trasa? Dla fanów gór, dwóch kółek, aktywnego wypoczynku, małych i dużych. Jak dla mnie jedna z lepszych atrakcji Pienin. I jedna z najlepszych tras rowerowych w Polsce. Nie znam większości polskich tras rowerowych, ale jeśli któraś będzie lepsza pod względem infrastruktury i widoków - daj znać w komentarzu. Zapraszam do poczytania i pooglądania. :)
Velo Czorsztyn. Mapa trasy
Mapa trasy z moimi punktami orientacyjnymi:
Velo Czorsztyn - informacje praktyczne
Liczba kilometrów: 39,3 km
Czas wg mapy: 3:17 godz.
Suma przewyższeń: 669 m
Na trasie spotkamy liczne punkty gastronomiczne i odpoczynkowe oraz wiele atrakcji, m.in. Zamek w Czorsztynie, zaporę na jeziorze, Zamek w Niedzicy, owieczki :) oraz piękne panoramy widokowe na Tatry, takie, że ohoho... :)
tutaj:
Pieniny: Sokolica + Trzy Korony = pętla z Krościenka nad Dunajcem >>>
Pieniny: Wysoki Wierch 898 m n.p.m. - najpiękniejsza panorama Pienin >>>
Z racji tego, że kochamy rowery, połowę dnia poświęciliśmy na wycieczkę rowerową wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Ze względów logistycznych, nie zabraliśmy swoich rowerów, a zdecydowaliśmy się wypożyczyć je na miejscu.
Velo Dunacjec - sieć wypożyczalni rowerów wokół Jeziora Czorsztyńskiego
Stan rowerów oceniam na szkolne 4+. Jedyną wadą był brak zabezpieczenia roweru, jeśli chcielibyśmy odwiedzić coś po drodze. Niestety, nie zapytałam, czy wypożyczalnia oferuje je.
Z uwagi na duże zainteresowanie trasą, warto z wyprzedzeniem zarezerwować rowery. Obsługa jest bardzo fachowa i pomocna. :)
W wypożyczalni zostawiliśmy samochód, dzięki czemu nie musieliśmy się martwić o parking.
Velo Czorsztyn. DLA KOGO?
Informacji o rejsie szukaj na stronie: https://www.jezioroczorsztynskie.com/miedzy-zamkami.html
Velo Czorsztyn - przebieg trasy
START: Mizerna. Sieć wypożyczalni rowerów wokół Jeziora Czorsztyńskiego
Mieszkamy we wsi Maniowy. Od wypożyczalni w Mizernej dzieli nas niecałe 2 km. Na miejscu wymieniamy samochód na rowery i z przyjemnością ruszamy w trasę.
W drugiej połowie maja pogoda była już niezimowa, więc zestaw: krótkie spodenki, koszulka z krótkim rękawem i cienka wiatrówka wystarczyły w zupełności. Przyjemne 21 stopni i delikatny wiatr smyrający po twarzy to fantastyczne warunki do kręcenia kilometrów na rowerze.
Przebieg trasy: okolice Zamku Czorsztyn
Przebieg trasy: okolice Kluszkowic
Atrakcje Velo Czorsztyn - wypas owiec
Widok białych dywanów na zielonych polach na trasie to jedna z niebywałych atrakcji. Mówiąc o białych dywanach, mam na myśli pasące się owce. Tradycyjny wypas owiec w Pieninach to zajęcie spotykane rzadko. Owce mogą, a nawet powinny, kojarzyć się nam z Podhalem i Pieninami, wszak pięknie wpisują się ten górski krajobraz. Prawda jednak jest odmienna - po dawnych bacówkach zostały ruiny. Po powojennych planach pasterstwa na wielką skalę - zostały nieliczne miejsca, gdzie możemy spotkać stada owiec.
Atrakcje Velo Czorsztyn - Zamek w Czorsztynie
Ruiny gotyckiego zamku z XIV wieku, położone na wzgórzu nad Dunajcem w granicach Pienińskiego Parku Narodowego. Zamek królewski położony był w drugiej połowie XVI wieku w powiecie sądeckim województwa krakowskiego, należał do tenuty czorsztyńskiej.
Do zwiedzania udostępnione są zachowane i częściowo utrwalone ruiny zamku średniego i górnego, renesansowa baszta Baranowskiego i Zieleniec.
Z tarasów zamku górnego roztacza się ciekawa panorama na Zbiornik Czorsztyński, Pieniny Spiskie i Tatry. Z okien baszty Baranowskiego podziwiać można panoramę Podhala, Gorców i fragmentu Pienin Czorsztyńskich.
Zamek można zwiedzać codziennie od 9:00-18:00, wejście jest płatne. Rowerzyści parkują pod zamkiem, kierowcy zostawiają samochody na parkingu, dla zwiedzających pierwsze 1,5 godziny jest bezpłatne, za okazaniem biletu.
Zdjęcia zrobiłam kolejnego dnia, ponieważ w dniu wycieczki rowerowej, nie mieliśmy ze sobą blokady na rowery. Warto odwiedzić to miejsce, chociażby dla szerokich widoków, które rozpościerają się z zamku.
Przebieg trasy: okolice góry Majerz i niebieskiego szlaku Tarnów-Wielki Rogacz
Przebieg trasy: punk widokowy w okolicach Sromowiec Wyżnich
Tutaj delikatne - około 400-metrowe odbicie ze szlaku w Sromowcach Wyżnych, żeby lepiej popatrzeć na Trzy Korony. :)
Przebieg trasy: punkt widokowy na Zaporę w Niedzicy
Przebieg trasy: Zapora w Niedzicy
Atrakcje Velo Czorsztyn - Zapora w Niedzicy
Budowę zapory rozpoczęto w 1975. W latach 80. i 90. XX wieku spotykała się ona z ostrymi protestami ekologów. Realizację zapory, zbiornika oraz elektrowni zakończono w 1997r.
Zapora Niedzica jest najwyższą w Polsce zaporą ziemną z centralnym uszczelnieniem glinowym. Jej wysokość maksymalna od chodnika galerii wynosi 56 m. Długość zapory wynosi 404 m. Korona budowli ma szerokość 7 m i jest udostępniana do ruchu pieszych oraz przejazdu pojazdów obsługi. Zapora została zbudowana z wykorzystaniem 1,7 mln m³ żwiru.
Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna należąca do Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica S.A.
Ciekawostka: Zapora zatrzymuje wody Dunajca i pełni funkcję przeciwpowodziową, w odniesieniu do miejscowości leżących w dole rzeki. W dniu oficjalnego otwarcia obiektu 9 lipca 1997, w trakcie tzw. powodzi tysiąclecia zaobserwowana fala powodziowa była drugą pod względem wysokości, po fali z największej powodzi w latach międzywojennych w 1934.
Budowa zapory pozwoliła również na dostarczenie wody pitnej do pobliskich miejscowości (przed budową zapory w tym rejonie występowały poważne niedobory wody w okresie suszy). Ustabilizowała także poziom rzeki, dzięki czemu tradycyjny spływ Przełomem Dunajca odbywa się bez przeszkód.
Atrakcje Velo Czorsztyn - Zamek w Niedzicy / Zamek Dunajec
To średniowieczna warownia znajdująca się na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego we wsi Niedzica-Zamek. Zamek ten został wzniesiony najprawdopodobniej w początkach XIV wieku przez Kokosza Berzeviczego, prawdopodobnie na miejscu wcześniejszej budowli obronnej. W okresie średniowiecza i później na uposażenie właścicieli zamku składały się dobra wchodzące w skład Zamagurza.
Według legendy pod koniec XVIII wieku na zamku i w jego okolicy rezydowali Inkowie: potomkowie Tupaca Amaru II oraz część arystokracji, uciekający przed hiszpańskimi prześladowaniami. Na terenie zamku inkascy zbiegowie mieli też ukryć część skarbu przeznaczonego – prawdopodobnie – na sfinansowanie powstania przeciw Hiszpanii.
Atrakcje Velo Dunajec - rejsy po Jeziorze Czorsztyńskim
Będąc w cudnych Pieninach, poza jazdą na rowerze czy wycieczkami górskimi można skorzystać z innych atrakcji w okolicy. Warto też popływać statkiem lub gondolą po malowniczym Jeziorze Czorsztyńskim.
Gondole “Czorsztynianki” kursują codziennie, od 1 maja do 30 września, w godzinach 9.00 – 18.00 w sezonie (od 1 lipca do 31 sierpnia) oraz 10.00 – 16.00 poza sezonem.
Rejs odbywa się na dwóch trasach:
1. trasa łącząca ruiny zamków w Czorsztynie i Niedzicy
– kurs stały, odbywa się co 15 minut z Czorsztyna lub Niedzicy
– to idealna okazja swobodnego zwiedzenia okolicy na obydwu brzegach Jeziora Czorsztyńskiego
2. trasa dookoła Jeziora Czorsztyńskiego
– rejs rusza z minimum 8 osobami na pokładzie gondoli, czas rejsu to około 40 minut
– daje możliwość zapoznania się z malowniczymi zatoczkami i plażami jeziora
CENY
REJS MIĘDZY ZAMKAMI (W JEDNĄ STRONĘ)
- dorośli: 9 zł
- dzieci: 8 zł (do lat 10)
- rower: 14 zł
REJS WIDOKOWO-SPACEROWY dookoła jeziora
- dorośli: 22 zł
- dzieci: 18 zł (do lat 10)
Dzieci do lat 3 bezpłatnie. :)
Po więcej informacji odsyłam na: https://zalewczorsztynski.com/.
Przebieg trasy: (całkiem niezły) podjazd pod Falsztynem
Przebieg trasy: opuszczamy Falsztyn i jedziemy w kierunku miejscowości Frydman
Velo Czorsztyn - miejsca odpoczynku
Przebieg trasy: okolice miejscowości Dębno, tutaj na krótkim odcinku poruszamy się drogą samochodową
Przebieg trasy: zjazd ulicą Hubka w miejscowości o tej samej nazwie
Przebieg trasy: droga między miejscowościami Hubka - Maniowy
I to tyle z mojej strony. Polecam tę trasę z przyjemnością! :) Jeśli chcesz o coś zapytać, napisz komentarz - odpowiem, może coś dopowiem.