21/12/2019

Beskid Śląski, Czantoria 995 m n.p.m. w blasku księżyca

Pięknie i zimowo było w Beskidach początkiem roku 2019. Dzisiaj wspominam ten czas, bo chyba zima zrobiła psikusa kolejny raz. Aktualnie w moje szyby dudni deszcz, choć prognozy zapowiadają opady śniegu w najbliższym czasie. Czyżby trzeba było szykować milion warstw ubrań i szykować się na wyjście w góry? :) Oby tak! Wszak zima najlepiej prezentuje się w górach. Zapraszam na krótką fotorelację ze spaceru na Czantorię Wielką. 


12/11/2019

Tatry Wysokie, Gerlach 2655 m n.p.m. drogą Martina

Podziwiają go wszyscy i wszyscy chcieliby na niego wejść. Jest marzeniem wielu śmiałków i kusi… Sęk w tym, że nie prowadzi na niego żaden szlak turystyczny. Czym wabi nieświadomych turystów i taterników? Tych pierwszych z pewnością wysokością, wszak Gerlach najwyżej w Tatrach się wznosi. A tych, co doświadczenie z wysokością już mają, kuszą drogi wejścia i ich trudności. Droga Martina na Gerlach to z pewnością jedna z piękniejszych dróg graniowych w Tatrach. 



05/11/2019

Tatry Zachodnie: Salatín-Baníkov-Hrubá kopa-Plačlivé-Ostrý Roháč-Volovec-Rákoň

Burzowy lipiec siał w Tatrach dużo strachu. Prognozy pogody mówiły jedno, a rzeczywistość pokazywała co innego. Monitorując prognozy, nie tylko w aplikacjach, udało nam się zrobić kawał dobrej roboty w Tatrach Zachodnich Słowacji. Jakie są te góry? Z pewnością nie takie łagodne, jakby nieznający tematu mogli pomyśleć. Znajdziemy tutaj trudności podobne do tych, które spotkamy w Tatrach Wysokich. Nie bez powodu grań Rohaczy nazywane jest Orlą Percią Tatr Zachodnich. Przy dobrej pogodzie nie będziemy też narzekać na rozległe panoramy. I, co najważniejsze, sprawdzimy się przed wyruszeniem w trudniejsze tereny Tatr.

tatry, tatry zachodnie, tatry blog, tatry zachodnie blog, tatry słowacja, tatry słowacja blog, tatry dla początkujących, tatry dla zaawansowanych, szlaki w tatrach dla początkujących, szlaki w tatrach dla średniozaawansowanych, główna grań tatr, tatry zdjęcia blog, tatry latem, tatry latem blog, tatry opis szlaku, Salatín, Baníkov, Hrubá kopa, Plačlivé, Ostrý Roháč, Volovec, Rákoň, Salatyn, Banówka, Rohacz Płaczliwy, Rohacz Ostry, Wołowiec, Rakoń, Rohacka dolina, rohacki kon

23/10/2019

Słowenia poza szlakiem, Jezioro Bohinj

Co robić, kiedy pogoda w górach jest niepewna, a nogi chciałyby pójść gdzie bądź? Warto wtedy wsiąść w samochód i dotrzeć do miejsc poza szlakiem. Naszym wyborem było jezioro Bohinj i jego spokojne okolice.
słowenia, słowenia atrakcje, słowenia atrakcje turystyczne, ałowenia jezioro, słowenia jezioro bohinj, alpy julisjkie, szczyty alp, alpy na pierszy raz, słowenia góry, słowenia atrakcje, słowenia szlaki, słowenia via ferraty


20/10/2019

Słowenia poza szlakiem, przystanek: Lublana

Lublana okazała się przyjemnym odpoczynkiem od alpejskich wędrówek. Zwiedziliśmy ją trochę "na czuja", bez map i przewodników. Dobrze jest czasem schować telefon do kieszeni i powłóczyć się po klimatycznych uliczkach.


06/10/2019

Słowenia, Alpy Julijskie. Prisojnik 2546 m - ferrata Hanzova Pot

Czy w czasie jednego urlopu zdarzyło Ci się wejść na tą samą górę dwa razy? Nam tak! :) Na Prisojnik za pierwszym razem weszliśmy absolutnie piękną trasą przechodzącą przez Prisojnikowe Okno. Dość niespodziewanie wróciliśmy na niego 5 dni później. W zupełnie innych warunkach, innym szlakiem… i trochę mądrzejsi. 



02/10/2019

Słowacja, jesienna Mała Fatra: Boboty-Wielki Rozsutec-Stoh-Południowy Groń

Jesień. Końcem września powoli rozgaszcza się w górach. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że stwarza je jakby na nowo. Między soczystą letnią zielenią, a białą kołdrą jest sezon z paletą pełną barw. Czy kolorowe otoczenie szlaków i słoneczne prognozy na weekend są wystarczającym powodem, żeby wrócić na Małą Fatrę? Dla mnie tak! A jeśli chcesz wiedzieć, jak prezentuje się Słowacja i małofatrzańskie szlaki wczesną jesienią, możesz śmiało się rozgościć. :) 



28/09/2019

Słowenia, Alpy Julijskie, Špik - 2472 m n.p.m.

Špik zadowoli wymagających wspinaczy i zwykłych górołazów. Jego północna ściana przyciąga tych pierwszych, a mozolną wędrówkę południowym stokiem wynagrodzi szeroka panorama ze szczytu.

Špik, jaki jest każdy przyjeżdżający do Krajnskiej Góry widzi. Špik jest szpiczasty, w końcu nazwa nie wzięła się znikąd. Wysokością być może nie zachwyci, ale czy tylko to liczy się w przemierzaniu szlaków? Zapraszam na relację z upalnej wędrówki po dzikim rejonie Alp Julijskich.


14/09/2019

Tatry Wysokie. Stary Smokowiec - Chata Téryego - Lodowa przełęcz - Lodowy szczyt - Lodowy Koń

Był początek upalnego lipca (po równie upalnym czerwcu) i kolejny weekend z dobrymi prognozami w Tatrach. Czy ktoś, kto w 3 godziny jazdy samochodem przenosi się z malowniczych Beskidów w tatrzański kosmos, mógłby przepuścić takie warunki? 
When mountains are calling you must go.



08/09/2019

Alpy Julijskie, Jalovec 2645 m - słoweński Matternhorn

Szwajcarzy mają w posiadaniu oryginał, w Tatrach dumnie wznosi się Kościelec, a Słoweńcy mają Jalovec. Co kraj to Matternhorn. Jalovec to jeden z ważniejszych szczytów Alp Julijskich. Swoim kształtem wyraźnie wyróżnia się na tle innych gór. Niczym oszlifowany diament wbija się ostro w niebo i kusi swoim majestatem.


25/08/2019

Słowenia, Alpy Julijskie. Prisojnik 2546 m - via ferrata Prednje Okno

Kiedy znaleźliśmy się na drodze prowadzącej do przełęczy Vršič zobaczyliśmy piękną ścianę, stromo opadającą do doliny. Musiałam mocno przymrużyć oczy, żeby zobaczyć to słynne “okno”. Z odległości wyglądała jak dziurka w igle. Zupełnie inaczej czułam się podchodząc pod mierzące 80 metrów okno skalne.

słowenia, alpy, alpy julijskie, alpy pierwszy raz, słowenia blog, góry blog, alpy julijskie blog, prosojnik trasa, prisojnik przez okno, prosojnikowe okno, prisank, słowenia szlaki, słowenia góry, słowenia via ferraty, prisojnik via ferrata, ferrata okno prisojnik, Ajdovska deklica prisojnik, alpy julijskie prisojnik, alpy julijskie trekking, gora prisojnik, okno prisojnik, ferrata prisojnik, pot na prisojnik, prisank, prisojnik hike, julian alps hiking, prisojnik pot, prisojnik okno, alpy julijskie atrakcje, alpy julijskie szlaki, alpy julijskie słowenia, alpy julijskie blog, alpy julijskie relacja, alpy julijskie dla początkujących, alpy julijskie co zobaczyć, alpy julijskie ferraty, alpy julijskie namiot, alpy julijskie prisojnik, alpy julijskie góry, alpy julijskie szlaki turystyczne, alpy julijskie szlaki, alpy julijskie lato, alpy julijskie sierpień, alpy julijskie prisojnik, Vršič, alpy julijskie informacje, Predneje Okno

20/08/2019

Triglav 2864 m n.p.m. - święta góra Słoweńców

Gdy dotarłam na samą górę, nie mogłam uwierzyć własnym oczom. Wokół wieży zebrało się co najmniej kilkadziesiąt osób, ludzie śmiali się i rozmawiali, jedli i świętowali zdobycie szczytu. Młodzi studenci rzucali śnieżkami i wygłupiali się, pozując do zdjęć. Jakaś starsza kobieta, wspierana przez dwóch przewodników górskich, płakała cicho. Radosny uśmiech rozpromieniał twarz mężczyzny bez rąk i nóg. Podeszłam do grupy młodych wspinaczy.
- Czy to jakieś święto? - spytałam.
- Ależ skąd - odparła wysportowana kobieta. - To tylko weekend. 
- Ale dlaczego tu jest tak dużo ludzi?
- Bo jest weekend i mamy czas - tłumaczyła cierpliwie, uśmiechając się do mnie. - Jesteśmy Słoweńcami, a to jest Triglav. Wejście na tę górę jest naszym obowiązkiem. Każdy Słoweniec musi wspiąć się na nią choć raz.
Fragment książki "Alpejscy Wojownicy" B. McDonald

triglav słowenia

27/07/2019

Wędrówka przez Tatry Bielskie i Wysokie: Przełęcz pod Kopą-Jagnięcy Szczyt-Rakuska Czuba

Tatry Bielskie ugościły mnie najlepiej, jak mogły. Miałam spokój, który w górach uwielbiam, byłam otoczona najwyższymi szczytami Tatr. Na horyzoncie soczysta zieleń wyraźnie zaznaczała granicę od Tatr Wysokich. Jedna wycieczka, dwa zupełnie inne światy. Każde z nich piękne na swój sposób. Tatry Bielskie stanowiły oazę spokoju, z kolei Tatry Wysokie ściągnęły tłumy. Pierwszy raz sama ruszyłam na tatrzański szlak. To był sprawdzian dla głowy i ciała także. Chodź teraz ze mną na część pisemną! ;)

Wędrówka przez Tatry Bielskie i Wysokie. Przełęcz pod Kopą-Jagnięcy Szczyt-Świstówka. Lato w Tatrach. Tatry dla początkujących. Tatry dla średniozaawansowanych. Łatwe szlaki w Tatrach. Szlaki widokowe w Tatrach. Tatry Bielskie zdjęcia. Tatry Wysokie zdjęcia. Opis szlaków w tatrach. Tatry blog. Jagnięcy szczyt blog. Tatry bielskie blog. Przełęcz pod kopą. Szeroka przełęcz tatry bielskie.

12/07/2019

Słowacja. Wędrówka granią Małej Fatry: Południowy Groń - Chleb - Wielki i Mały Krywań

Podczas czerwcowych wędrówek zostawiłam swoje serce w paśmie Małej Fatry. Były słowackie wąwozy lub też dziury i skalne szczyty Małego i Wielkiego Rozsutca. Przyszedł także czas na wędrówkę jej grzbietem, który serwuje rozległe panoramy. Poza widokami króluje tam zieleń. Rozległe hale, gęsto porośnięte lasem doliny, bogaty świat roślin zwabi niejednego miłośnika natury. A Ty - znasz Małą Fatrę? Zapraszam na relację z szybkiego przejścia odcinka od Południowego Gronia po Mały Krywań. 


01/07/2019

Tatry Zachodnie - Baraniec 2185 m n.p.m.

Jaka była wędrówka przez zachodnie granie Tatr? Jak podsumowałabym tamtą sobotę? Jeśli powiem, że od nowa zakochałam się w tych górach, zabrzmi to zwyczajnie. I pewnie tak samo zabrzmi to, że każdy krok na szlaku stanowił moment zachwytu. Ale głęboko w środku czuję się dzieckiem, którego zachwyca każda nowa rzecz. I moje oczy na szlaku były oczami dziecka, błyszczącymi, szeroko otwartymi, pełnymi zdziwienia. Każda tatrzańska wędrówka to osobna historia, to poznawanie na nowo świata, który niby znam, a zawsze jednak okazuje się zupełnie nowym światem.
Tatry Zachodnie Baraniec. Tatry Zachodnie szlaki. Baraniec opis szlaku. Tatry szlaki. Żarska Dolina szlaki. Tatry łatwe szlaki. Tatry dla początkujących. Tatry dla średniozaawansowanych. Krótkie szlaki w Tatrach. Tatry blog. Góry blog. Smrek. Rohacz Płaczliwy. Rohacze Słowacja. Grań Rohaczy.


28/06/2019

Słowacja. Wąwozy Małej Fatry, Mały i Wielki Rozsutec

Podgórskie łąki, długie doliny porośnięte lasami, głębokie wąwozy, bystre potoki i wodospady. Alpejskie hale, strome podejścia wymagające użycia łańcuchów i drabinek. I w końcu rozległe panoramy ze skalnych szczytów. O urokach Małej Fatry można pisać wiele, jednak najlepiej zauroczyć się nimi na żywo, spakować plecak i wybrać się na szlak. 

Mały Rozsutec

Zapraszam Was na wędrówkę po najpiękniejszych w całej Słowacji Dziurach i skalnych szczytach.

03/06/2019

Słowacja mniej znana. Wędrówka w paśmie Ptacznika

Trafiłam tam zupełnie przypadkiem, bo jazda niemalże przez połowę Słowacji na jeden dzień, nigdy nie była na moim celowniku. Bo bliżej mam góry i ładniejsze i bardziej widokowe. O tym, że Słowacja ugości mnie gęstym i dzikimi lasami, wiedziałam. Czego jeszcze mogłam się spodziewać, wędrując w paśmie, którego nazwę poznałam dzień wcześniej? 

17/05/2019

Beskid Żywiecki w najpiękniejszej odsłonie. Hala Boracza - Lipowska - Rysianka - Żabnica

Znacie ten obrazek z internetów, na którym od poniedziałku do piątku świeci słońce, a przez weekend pada deszcz? Jakże irytująca i niesprawiedliwa bywa czasem rzeczywistość. A co, jeśli jest na odwrót? Ja wtedy myślę, że wygrałam w totolotka, szykuję odświętne ciuchy trekkingowe, czyszczę buty, czasem coś upichcę, żeby nie paść na szlaku albo móc coś wynegocjować z niedźwiedziem (nigdy nie wiesz, kiedy wylezie z lasu). Po kilku miesiącach przerwy zawitałam w Beskid Żywiecki. Wpadło pięć baniek na chybił trafił. 😊


Jak zwykle na ostatnią chwilę, ciągle monitorując prognozy, szykując ciuchy na lato i zimę (serio - puchówka i dwa rodzaje rękawiczek wylądowały na dnie plecaka) cieszyłam się jak dziecko na wakacje. A kiedy już znalazłam się na jednym z piękniejszych szlaków w Beskidzie Żywieckim, śpiewałam po cichu, że ni mom hektara… Choć w zasadzie miałam wrażenie, że nic więcej mi nie potrzeba, a bardziej niż z wygranej w totka, cieszy mnie to, że mogę wracać na szlak. Lubię wracać tam, gdzie byłam…

10/05/2019

Beskid Śląsko-Morawski pełen niespodzianek. Diabelski Młyn-Tancerz- Radegast-Radhoszcz

Beskid Śląsko-Morawski nigdy nie był na moim celowniku. Choć mam go w zasięgu 50 kilometrów, to swoje górskie eskapady wolałam planować gdzie indziej. Bo przecież te góry jakieś malownicze nie są, rzadko częstują panoramami i czy ktoś poza Czechami chodzi po szlakach innych ten na Łysą Górę?  Owszem, ostatnia wędrówka pokazała, że rodacy także spędzają majówkę u moich absolutnie ulubionych sąsiadów Czechów. Co więcej, moja ostatnia wędrówka ominęła wszystkie możliwe tłumy na majówkę. A już w drodze powrotnej zastanawiałam się, dlaczego bywam tutaj tak rzadko?
Beskid Śląsko-Morawski. Beskid Śląsko-Morawski szczyty. Beskid Śląsko-Morawski atrakcje. Beskid Śląsko-Morawski trasy. Beskid Śląsko-Morawski ścieżka w koronie drzew. Ścieżka w koronie drzew. Ochrona przyrody w Czechach. Beskid Śląsko-Morawski atrakcje.  Łatwe szlaki w Czechach. Szlaki turystyczne w Czechach. Rodzinne szlaki turystyczne. Schroniska górskie w Czechach.

I nie potrafiłam znaleźć jakieś stosownej odpowiedzi, bo przecież tłumaczenie się brakiem czasu to żadne tłumaczenie. Wymawianie się na pogodę to taka szkolna wymówka i być może o zwykłym lenistwie świadczy. Zatem obiecałam sobie, że postaram się pomóc losowi, aby mnie częściej w te rejony zaprowadzał. ;)

26/04/2019

Beskid Śląski, Brenna: Stary Groń-Salmopol-Trzy Kopce Wiślańskie

Kwietniu - cóż mógłbyś zaoferować wędrowcom w Beskidzie Śląskim? Jeszcze niezielona trawa na łąkach, ledwie rozwijające się liście na górskich zboczach, płaty śniegu leniwie topniejące w cieniu lasu.

Ale w kwietniu dni są już coraz dłuższe, słońce coraz częściej częstuje promieniami słońca i budząca się do życia przyroda zaprasza do wędrówek. Kiedy w dolinach widać, że wiosna rozgaszcza się na całego, trochę wyżej robi to z lekkim opóźnieniem. Dlatego w górach wiosnę przeżywa się inaczej, jakby podwójnie.


W poszukiwaniu pierwszych znaków wiosny wybrałam się do Brennej. Prognozy pogody zachęcały do tego, żeby zrobić dłuższy spacer. Tak też uczyniłam, wszak niedziela to dzień święty i należało go święcić.

01/04/2019

Beskid Śląski, Wisła - Malinowska Skała

Listopad. Nigdy nie byłam jego fanką. Zazwyczaj kojarzył mi się z coraz krótszymi dniami, usypiającym deszczem, nieprzyjemnym chłodem na przystanku w oczekiwaniu na autobus i wieczorną zadymką smogową. Listopad zawsze był taki nijaki, taki bezpłciowy, pomiędzy późnymi wspomnieniami lata, a powoli zbliżającą się zimą. Ale listopad Anno Domini 2018 był wyjątkowy. Ciepły, pełen słońca i kolorów, fotogeniczny. Beskidy były pełne turystów.

Szlak w Beskidzie Śląskim. Wisła na weekend. Malinowska Skała. Beskid Śląski atrakcje. Beskid Śląski mapa. Beskid Śląski szczyty. Pętla Cieńkowska. Beskid Śląski z dzieckiem. Beskid Śląski rodzinnie.

Szlak, jaki sobie upatrzyłam, składał się z trzech jesiennych kolorów: żółtego, czerwonego i zielonego. Liczył nieco ponad 20 słonecznych kilometrów. Przez większość z nich wędrowałam sama. Fajnie jest czasem uciec od tłumów i wejść na mniej uczęszczane ścieżki. Całe szczęście w Beskidzie Śląskim są takie miejsca. ;)

24/03/2019

Lysá hora [1323 m n.p.m.] - Królowa Beskidu Morawsko-Śląskiego

Krasna, wioska u stóp Łysej Góry, to tutaj zaczęliśmy nasz niedzielny spacer. Krasna, w języku naszych sąsiadów, znaczy piękna. Według legendy nazwę nadała jej szlachcianka, która zachwyciła się widokiem, jaki zobaczyła podczas przejażdżki. Krasą otaczają góry, z jednej strony do najwyższy szczyt Beskidu Śląsko-Morawskiego - Łysa Góra (1323 m n.p.m.), z drugiej Travný (1203 m n.p.m.).

Łysa Góra Czechy

25/02/2019

Hej, Bystra! Pięknie w Twoich rejonach. Zapiski z wejścia na najwyższy szczyt Tatr Zachodnich. [2248 m n.p.m.]

Bystra. Kiedy w październiku 2016 roku stanęłam na jej szczycie, nie widziałam absolutnie nic. Spod mojej czapki wystawał zmrożony blond kosmyk, pod stopami było sporo śniegu, wokół mgła, która przysłaniała rozległe panoramy. Było zimno, wietrznie i paskudnie, ale tylko od połowy trasy. Tej połowy, której szlak wyznaczały...kozie bobki. :) Było trochę błądzenia, bo wiatr zasypał ślady i trochę strachu, bo poszliśmy w góry bez ubezpieczenia… No, bo przecież prognozy były dość dobre, ech…
Wróciłam na nią początkiem sierpnia, żeby sprawdzić, jak smakuje zdobywanie najwyższego szczytu Tatr Zachodnich letnią porą.

02/02/2019

Wyprawa na Jebel Toubkal - informacje praktyczne

Jak samemu zorganizować trekking na najwyższy szczyt Afryki Północnej? Co trzeba zabrać ze sobą? Jakie są koszty wyprawy na własną rękę? Mam nadzieję, że ten tekst pomoże Ci w organizacji podróży do Maroka i zdobycia czterotysięcznika. 

Toubkal na własną rękę

21/01/2019

Wejście na Jebel Toubkal

Czytałam dziesiątki relacji ze zdobycia tej góry. Byłam jej ciekawa, choć sama nie wiedziałam, co powie na taką wysokość mój organizm i na jakie warunki trafimy. Ale w tamten piątek cały wszechświat był po mojej stronie. Czułam się nieźle i trafiliśmy na najlepsze z możliwych warunków pogodowych. I powoli zaczęła dochodzić do mnie świadomość, że to już się dzieje, że za chwilę znajdę się w miejscu, które ostatnio zaprzątało większość moich myśli. Że spełnię swoje MARZENIE!
trekking na Jebel Toubkal
Na najwyższym szczycie Maroka i Afryki Północnej przywitało nas słońce i delikatny wiatr. Granatowo-szary Atlas Wysoki skąpany był w promieniach. Nasze oczy błyszczały z podziwu.

02/01/2019

Imlil. Nie tylko Toubkal, czyli trekking w Atlasie Wysokim - przełęcz Tizi n’Mzik

Środa wita nas cudownymi widokami z tarasu. Odcienie szarości na niebie powoli ustępują błękitowi. Jak zwykle sprawdzamy pogodę. Korzystam z trzech niezależnych serwisów i każdy pokazuje opady około południa. Niedobrze. Podczas śniadania pytamy naszego hotelowego gospodarza o prognozy na dzisiaj. Będzie słonecznie. I rzeczywiście było.

maroko, atrakcje maroko, atlas wysoki, góry atlas, trekking maroko, jebel toubkal
Środa, 10 października, drugi dzień trekkingu
Dystans ok 12 km, czas ok. 5.5 h
Trasa: Imlil - przełęcz Tizi n’Mzik - Imlil
Przewyższenie: 826 m
1650 m n.p.m. (Imlil) - 2489 m n.p.m. (przełęcz Tizi n’Mzik)